Objektivizácia mechanického kmitania indukovaného cestnou dopravou

Martin Decký, Bohuš Leitner, Ján Kortiš, Michal Bugala, Ján Sobota

Rok vydania:2019
Fakulta / útvar:SvF
Typ publikácie:Vedecká monografia

ISBN: 978-80-554-1555-0

Vedecká monografia Objektivizácia mechanického kmitania indukovaného cestnou dopravou vznikla ako výstup riešenia viacerých vedeckých projektov a s nimi súvisiacich výskumných aktivít autorov a tiež s ich dlhoročnej spolupráce s renomovanými odborníkmi z praxe. Vedecká monografia sa prioritne venuje kvantifikácii, hodnoteniu a analýze mechanického kmitania vozidiel vyvolaného ich prejazdom cez nerovnosti jazdnej dráhy, najčastejšie vozoviek a exaktnej objektivizácii vznikajúcich imisných hodnôt v životnom prostredí. Snahou autorov bolo uvedenie a charakterizácia relevantných interakčných subsystémov v rámci systému vozidlo – vozovka – životné prostredie. Komplexný prístup ku záujmovej problematike v poslednom období neopodstatnene ustúpil do úzadia, o čom svedči aj skutočnosť, že v rámci riešenia vedecko-výskumných projektov sú objektom záujmu obvykle iba vybrané subsystémy a interakčné dvojice, ako napr. vozidlo - vozovka, vozovka – vozidlo, vozovka – horninové prostredie, vozidlo – životné prostredie. Predkladaná knižná publikácia renomovaných výskumných pracovníkov Žilinskej univerzity v Žiline a kredibilitných zástupcov praxe vytvára synergický potenciál komplexného prístupu ku objektivizácii relevantných dopadov mechanického kmitania vo vonkajšom prostredí okolia pozemných komunikácií.

Súbory na stiahnutie:

Obsah publikácie180 kB