Diagnostika a údržba lodných zariadení

Tomáš Kalina, Martin Jurkovič, Tomáš Skrúcaný

Rok vydania:2018
Väzba:Pevná

ISBN: 978-80-554-1433-1

Lode ako dopravné prostriedky majú od iných dopravných prostriedkov niektoré zásadné odlišnosti, ktoré vyplývajú z charakteru prostredia, v ktorom sa pohybujú. Stúpajúce nároky na spoľahlivú prevádzku a využitie technických parametrov strojov a zariadení plavidiel vedú zákonite k rastu nárokov na úroveň údržby a opravárenstva. Požiadavky na spoľahlivú prevádzku súčasných moderných plavidiel majú značný ekonomický dopad na prevádzkovateľa. Zabezpečenie spoľahlivosti prevádzky strojov a zariadení plavidiel sa vykonáva periodickými a plánovanými prehliadkami a opravami. Úlohou diagnostiky a údržby lodí je zabezpečiť kvalitné a odborné ošetrovanie, údržbu a opravy plavidiel. Správnou metodikou technickej diagnostiky sa dosiahne optimálna životnosť a spoľahlivosť prevádzky pri dodržaní stanovených podmienok technického stavu a pri vynaložení primeraných nákladov počas doby prevádzky plavidla.

Vysokoškolská učebnica „Diagnostika a údržba lodných zariadení“ slúži ako učebný text pre študentov 1. a 2. stupňa v rámci študijného programu vodná doprava, ale aj pre všetkých nadšencov lodí.