Skúšanie cestných vozidiel Praktické merania

Rok vydania:2017
Typ publikácie:Skriptá

ISBN: 978-80-554-1392-1

Predmet Skúšanie cestných vozidiel je výberovým predmetom vyučovaným v odbore cestná doprava. Výučbu predmetu zabezpečuje Katedra cestnej a mestskej  dopravy na Fakulte prevádzky a ekonomiky  dopravy a spojov na Žilinskej univerzitev Žiline.
     Náplň predmetu je venovaná problematike skúšania cestných vozidiel, zisťovaniu ich charakteristík, porovnávanou s predpísanými parametrami, podmienkam vykonávania skúšok, homologizácii a v neposlednom rade aj legislatíve upravujúcej danú problematiku.
     Ide o posledný predmet v poradí počas štúdia zaoberajúci sa  technickou stránkou vozidla. Študenti, ktorí si ho vyberú , by mali mať dostatočné znalosti z techniky a konštrukcie cestných vozidiel z absolvovaných predmetov, akými sú napríklad Cestné vozidlá, Dynamika cestných vozidiel, Konštrukcia cestných vozidiel, Diagnostika, údržba a opravy cestných vozidiel a iné.
     Náplň cvičení pozostáva  z celkov venujúcich sa vybraným problematikám. Každý celok je zastúpený praktickými meraniami, počas ktorých si študenti overia svoje teoretické vedomosti z predchádzajúcich predmetov, aplikujú ich pri skutočných  meraniach na vozidlách. Tým dostávajú možnosť prehĺbenia si vlastných vedomostí.
     Táto publikácia by mala slúžiť najmä študentom na prehĺbenie si a zopakovanie už získaných poznatkov z problematiky cestných vozidiel. Mala by byť  návodom pri pripravovaní  sa na cvičenia, pri vypracovaní vlastných elaborátov z meraní vykonávaných  na cvičeniach a pri príprave na skúšku z predmetu.