Ekonomika železničnej dopravy Hospodárenie železničných podnikov

Anna Dolinayová, Eva Nedelikaová, Eva Brumerčíková

Rok vydania:2016
Väzba:Pevná

ISBN: 978-80-554-1283-2

Konkurencieschopnosť železničnej dopravy je v súčasnosti jednou z hlavných  tém európskej  dopravnej politiky  a diskusii na medzinárodných, národných a regionálnych fórach o udržateľnosti a efektívnosti dopravného systému. Záujem EÚ  o posilnenie postavenia železničnej dopravy na dopravnom trhu  vyústil do formulácie  a presadzovania reforiem v podobe Železničných balíkov.  Samotné  zavádzanie reforiem však nebude účinné, pokiaľ  podniky poskytujúce  služby železničnej dopravy nebudú efektívne využívať vstupné  produkčné faktory, aby mohla byť dosiahnutá komparatívna  výhoda železničnej dopravy, či už pri úsporách z rozsahu alebo z poskytovania  špecifických dopravných služieb. Vysokoškolská učebnica je zameraná  na oblasti, ktoré ovplyvňujú hospodárenie  železničných podnikov,  a tým aj ich konkurencieschopnosť. Obsah učebnice pokrýva  základné spektrum danej problematiky od kvantifikácie faktorov ovplyvňujúcich  ponuku  a dopyt po službách železničnej dopravy cez charakteristiku podnikových  produkčných  faktorov až po metódy hodnotenia efektívnosti technologických  a riadiacich procesov.  Publikácia  je výsledkom  viacročnej  výskumnej a pedagogickej práce autoriek v oblasti efektívnosti železničnej dopravy.