Stavebné materiály Návody na cvičenia

Typ publikácie:Skriptá
Väzba:brožovaná

ISBN: 978-80-554-0983-2

V súčasnom stavebníctve sa používajú materiály tradičné, ktoré sa na základe skúseností využívajú už celé generácie,  ale aj novodobé, vyrobené na základe nových vedeckých poznatkov. Sortiment súčasných  stavebných materiálov je veľmi veľký, materiály sa vyrábajú v rôznych  modifikáciách a niekedy ide o rovnaké materiály pod inou obchodnou značkou, takže je veľmi ťažké orientovať sa v celom ponúkanom sortimente. Optimálny výber materiálu pre určité riešenie stavby je náročný.

Pri definovaní stavebného materiálu ide o všetko, čo sa stáva priamou súčasťou  stavebnej  konštrukcie. Ide nielen o zabudované materiály  a výrobky, ale aj o suroviny na ich výrobu. Pre racionálny výber vhodného stavebného materiálu je nevyhnutné poznať  jeho vlastnosti. Význam stavebných  materiálov pre celkovú kvalitu stavebného diela je veľký. Vývoj stavebných materiálov v súčasnosti  napreduje smerom k vyššej kvalite a k zlepšeniu výsledných vlastností.

Skriptá zo stavebných materiálov sú určené hlavne študentom prvého ročníka bakalárskeho štúdia na Stavebne fakulte. Slúžia ako pomôcka  na laboratórnu výučbu v rámci predmetu Stavebé materiály. Zámerom autorov bolo prehľadne spracovať pomôcku, pomocou ktorej sa študenti  oboznámia so všeobecnými princípmi skúšania niektorých najdôležitejších vlastností stavebných materiálov v laboratóriách  Katedry stavebných konštrukcií a mostov.