Teória a technológia lisovania plechu

Moravec; Kopas; Jakubovičová

Rok vydania:2015
Fakulta / útvar:SjF

Publikácia je dostupná ako E-kniha Teória a technológia lisovania plechu

Z didaktického hľadiska sú zámerne stručne preberané tie poznatky, ktoré sú známe poslucháčom z predošlých predmetov vysokoškolského štúdia. Takisto je kladený dôraz na priamy i nepriamy transfer poznatkov. Učebnica teda neslúži len na pasívne konzumovanie, ale čitateľa zapája do problematiky aj aktívne, pretože určité oddiely publikácie ho nútia opätovne reprodukovať nadobudnuté poznatky a vyvolať potrebné zručnosti z predošlého štúdia.
            Obsah knihy je rozdelený do šiestich kapitol. V osobitnom odseku sú podané informácie o relevantných zdrojoch, z ktorých boli čerpané poznatky pre učebnicu. Táto kapitola je zaradená ako všeobecný prehľad bazálnych prameňov pre prezentovanú oblasť.Technológia a ekonomika výroby sú nerozlučiteľne spojené nádoby a platí poučka : ak sa začne vyrábať,začnú jestvovať aj ekonomické zákonitosti a to bez vôle človeka. V kapitole 3 je podaný prehľad o spracovávanom materiáli v oblasti  lisovania  a jeho vlastnostiach - plechu. najrozsiahlejšia kapitola sa venuje konkrétnym spôsobom lisovania a ich teoretickému popisu pomocou matematického aparátu.
V 5 kapitole je prebraná problematika simulácie v plošnom tvárnení. Kapitola 6 uvádza do problematiky tvárniacich nástrojov používaných v lisovaní. Tak isto je venovaná pozornosť opotrebovaniu činných dielov týchto nástrojov a ich údržbe.