Pozdĺžna rovnosť vozoviek pozemných komunikácií

Martin Decký, Matúš Kováč

Rok vydania:2014
Typ publikácie:Vedecká monografia
Väzba:pevná

ISBN: 978-80-554-0925-2

Jednou zo základných požiadaviek kvality cestnej vozovky je rovnosť jej povrchu. Nerovnosti vozovky nepriaznico ovplyvňujú odpor proti valeniu, súčinnosť pneumatiky s vozovkou a tým aj bezpečnosť a pohodlie jazdy. Nerovnosti v dôsledku kmitania vozidiel taktiež urýchľujú poškodzovanie vozovky i vozidla a nepriaznovo vplývajú na zdravie  cestujúcich. Ak hovoríme o nerovnosti vozovky z hľadiska jej prevádzkovej spôsobilosti, je potrebné chápať vozovku nie ako samostatne existujúci fenomén, ale ako príčinu vzniku rôznych nežiadúcich procesov prejavujúcich sa na jej užívateľoch. Preto je veľmi dôležité snažiť sa o jasné a jednoznačné zaznamenanie , vyjadrenie a hodnotenie nerovnosti vozovky ako jedného z podstatných  parametrov ovplyvňujúcich prevádzkovú spôsobilosť vozovky, ktorá by mala byť súhrnným parametrom vyjadrujúcim kvalitu povrchu vozovky. Objektivizovaná úroveň pozdĺžnej  rovnosti by mala byť  zároveň aj jedným z relevantných činiteľov pri rozhodovaní a prideľovaní prostriedkov na opravy a údržbu pozemných komunikácií.

Vedecká monografia vznikla ako výsledok dlhoročnej snahy autorov  o skvalitnenie merania a objektivizáciu  hodnotenia jedného z najdôležitejších premenných parametrov vozoviek - pozdĺžnej nerovnosti. Prezentované objektivizované výstupy výskumu autorov boli zistené v rámci riešenia ich dizertačných prác, habilitačných prác a Agentúrou Ministerstva školstva, vedy , výskumu a športu SR pre štrukturálne fondy EÚ.