Pohyblivé zaťaženie a vplyvové čiary

Gabriela Lajčáková, Ivana Martinická, Jozef Melcer

Rok vydania:2013
Fakulta / útvar:SvF
Väzba:pevná

ISBN: 978-80-554-0688-6

V dopravnom staviteľstve pohyblivé zaťaženie predstavuje  dôležitú zložku v celkovej škále  zaťažovacích stavov konštrukcie. Pri statickej analýze  sa účinky pohyblivého  zaťaženia analyzujú staticky, to znamená, že sa neprihliada k účinkom zotrvačných síl pôsobiacich  na hmotu pohybujúcich  sa objektov. Aj pohyb zaťaženia po konštrukcii  sa vlastne chápe  vo veľmi zúženej forme. Iba sa predpokladá, že určitá sústava pohyblivých bremien  môže na konštrukcii zaujať  rôznu polohu. Vždy sa však jej účinok chápe ako statický. Pre analýzu účinkov  takto chápaného zaťaženia  sa s výhodou používajú tzv. vplyvové čiary, preto hlavným obsahom tejto vysokoškolskej účebnice je objasniť, čo to vplyvová čiara  je, ukázať, ako sa konštruuje  a naučiť študenta, ako sa s ňou pracuje.

Učebnica je logicky rozdelená  do piatich kapitol : 1 Vymedzenie základných pojmov, 2 Konštrukcia vplyvových čiar statických veličín klasickou metódou, 3 Konštrukcia vplyvových čiar statických veličín kinematickou metódou  4 Konštrukcia vplyvových  čiar pretváraných veličín, 5 Kritéria a ich použitie.