Vybrané kapitoly z aplikovanej elektrotechniky

Martin Brandt

Rok vydania:2013
Fakulta / útvar:FEIT
Typ publikácie:Skriptá

ISBN: 978-80-554-0652-7

Vysokoškolské učebné texty  Vybrané kapitoly z aplikovanej elektrotechniky sú určené pre študentov 2. ročníka BŠ so zameraním na šudijný odbor  Elektrotechnika, ale aj pre iných študentov a pracovníkov z praxe, ktorí sa zaujímajú o nové metódy a merania v silnoprúdovej elektrotechnike. U čitateľa sa prepokladajú znalosti  z oblasti elektrických meraní  a elektrických netočivých strojov. Učebné texty obsahujú kapitoly  o elektrických zariadeniach,  rozvodových sieťach a ochranných prístrojoch a opatreniach   pred zásahom elektrickým prúdom. Ďalej sú spomenuté základy kreslenia  elektrotechnických výkresov, rozdelenie vodičov a káblov. Nasledujúce kapitoly rozšíria vedomosti čitateľa o meraniach   elektrických zariadení a diagnostike  výkonových trensformátorov - meranie izolačných odporov, kapacít a stratového činiteľa. Štvrtá kapitola obsahuje problematiku  zameranú na meranie  neelektrickej veličiny - teploty. Sú v nej použité princípy  a aplikácie snímačov pre kontaktné  a bezkontaktné  meranie teploty. Posledná kapitola hovorí o termovízii. Je v nej vysvetlený princíp činnosti snímania teplotných polí, vlastnosti termovíznych kamier, zásady správneho merania a aplikácie termovízie v elektrotechnike.